Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

„Neutralna“ Srbija

Komentari (71) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 01 mart 2010 21:37
Goran Jevtović
Kada se napiše ovako kvalitetna i "pitka" kolumna sa obiljem činjenično izvedenih zaključaka, zaista je svaki komentar izlišan. Bravo g.Vukadinoviću.

Ali, što se tiče naše vajne "vojske", radi čitalca (pretpostavljam da vi to savršeno dobro znate a izbegli ste da napišete), postoji nekoliko važnih centara po belome svetu gde su se ne samo visoke vojne ("perspektivne") starešine, nego i čelnici Ministarstva odbrane, u sklopu ZVANIČNE Međunarodne vojne saradnje (dakle ovo nisu nikakvi tajni i senzacionalistički podaci, stojim imenom i prezimenom), školovali, bolje reći kursirali.

Da budem precizan i konkretan, NATO Centar za obuku kadrova u GARMIŠPARTENKIRHENU u Nemačkoj. Onaj gradić čuven po "slalomu" i "veleslalomu". Zatim, tu je Kraljevski koledž Velike Britanije u Londonu (u rangu naše Škole nacionalne odbrane), zatim slična,, najviša vojna škola u Parizu, nemogu joj se setiti tačnog naziva, kao i nekoliko centara u SAD, po vojnim bazama Pentagona.
Realizuju se i brojni drugi kursevi u NATO centrima i bazama, za niže nivoe komandovanja i "menadžmenta" u oblasti odbrane, kao i brojna studijska usavršavanja.

Prema tome, uzalodno je govoriti o provizorijumu koji se zove "neutralnost"!
Ministar Šutanovac (i sam je uspešno školovan u Garmišpartenkirhenu, što je javno više puta isticao) završava "posao" koji započeo s proleća 2003. godine sadašnji Predsednik.
"Posao" koji nam je već 7 punih godina pred očima, toliko je ozbiljan, toliko je krupan, da će nam, hipotetiči u idealnim okolnostima, trebati 10 godina da se od rezultata istog oporavimo.

Istine i pravde radi, objavite ovaj komentar, jer su podaci zaist TAČNI. Ako neverujte meni, proverite u Ministarstvu odbrane.
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 01 mart 2010 21:59
Dragan
Zaista odličan tekst!Mnoštvo je poenti i pogađanja pravo u centar u ovom tekstu, zaista ga smatram jednim od najboljih Vukadinovićevih. Samo da postavim pitanje koje može pomoći razrešenju dileme da li je naša spoljnopolitička orijentacija bila farsa ili se samo loše sprovodi-kada ste poslednji put slušali o naša čuvena 4 stuba spoljne politike?Ja nisam čuo barem 2 meseca, a jedno vreme nije moglo da prođe ni dva dana da se o tome ne priča na kontrolisanim elektronskim medijima
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 01 mart 2010 22:25
Dorotej
Nemojte biti toliko nepravedni prema nacionalnoj gardi Ohaja, zaboravljate njihov OGROMAN doprinos krečenju škola u Srbiji.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 01 mart 2010 22:46
Miloš
Ovo nije analiza, ovo je vivisekcija! Istakao bih nekoliko sjajnih dokaza obmana i dvostrukih standarda kojima se služi aktuelna vlast, predvođena Šutanovcem

Pa se nešto pitam, koliko se to srpskih vojnih pitomaca, oficira i podoficira školuje i doškolovava u Rusiji ili u Kini


Priznajem da su Rusija i Kina dosta daleko od Beograda, Novog Sada, Aleksinca, Niša i Varvarina – ali neće biti ni da je Ohajo bliži. (Sem kada se doleće na strateškim bombarderima.)


Naime, zar ono prvo ne znači da po Srbiju okruženu miroljubivim članicama NATO pakta više nema nikakve opasnosti i zar ovo drugo ne bi mogao biti savršen razlog za to da i BiH (p)ostane vojno neutralna


Dakle, o NATO treba da razmišljamo hladne glave, bez strasti i emocija, ne osvrćući se na prošlost, moral i etiku. (Uzgred, čak i tako verujem da bi zaključak u pogledu našeg eventualnog članstva u NATO morao biti negativan.) Ali zato o zločinu u Srebrenici treba razgovarati samo sa emocijama, etikom i – razumljivim – pijetetom prema žrtvama. Tu ne važi apel na „hladnu glavu“, kontekst, političku mudrost i moguće implikacije.


Još jednom, BRAVO!
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 01 mart 2010 22:55
Nimbus
Što bi se mi , u opšte, učlanjavali u NATO?
Kakve veze ima jesmo li okruženi njenim članicama ili ne?
Oni tvrde da su "posvećeni očuvanju mira". Što bi onda trebalo da ih se bojimo?
Ako smo u njihovom okruženju, znači da i nas čuvaju od `potencijalnih agresora`. I to besplatno.
Ako bi NATO rešio da nas (ponovo) masakrira, uradio bi to bez obzira na `okruženje`. U tom slučaju, dal` se sa komšijama `gledamo preko nišana` ili ne, nije od značaja.
Ako postoji opravdana sumnja da bi sebe, neučlanjavanjem u NATO, doveli u rizik da nam (dalje) otimaju delove teritorija, onda su oni em licemerni i ne zaslužuju nikakvo naše poverenje, em se postavlja pitanje: Čime i koliko bi smo morali platiti što nam ne otimaju teritorije? Pošto je ta njihova blagonaklonost? I zbog čega bi mi trebali živeti u veri da i pored svega ne bi preko nas `namirivali` one koje više vole, koji su im bliži, ili kod kojih imaju veći interes?
Koliko bi njihovog oružja morali kupovati? Da li bi kvalitet i količina tog oružja bili dovoljni da se odbranimo u slučaju nekog lokalnog konflikta? Ko i kako bi kontrolisao upotrebu tog naoružanja, i kako bi se NATO postavio u koliko bi se sa nekim od komšija `pogledali preko nišana`?
Ako se učlanimo, gubimo li poverenje (kakvo-takvo) Rusije? Zar je dobro za nas da izgubimo i to malo podrške koju imamo od nekuda? Radi mačke u džaku.
Da li bi u slučaju učlanjenja, postali interesantnija meta za teroriste, nego da smo neutralni?
Da li se i jedan od gospode studenata izjasnio da je spreman da ide u Afganistan, i tamo štiti naše interese u okviru NATO?
Ili bi taj časni zadatak pripao ubogoj sirotinji, dok bi naša mlada inteligencija, pobornici ulaska u NATO, gradili svoje japi karijere u uređenijim i bogatijim državama.
Nego, el istina da u Vojvodini naša vojska nema više ni jedno vozilo `teže od pet tona`?
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 01 mart 2010 23:34
TOPOLj
"Među argumentima koji su se mogli čuti u prilog ulasku Srbije u NATO najčešće je navođeno to da će Srbija ostati "bezbedonosno ostrvo" u NATO okruženju i da će ako,Bosna uđe u NATO a Srbija ostane neutralna,Srbi sa obe strane Drine ostati vojno-politički podeljeni i potencijalno sukobljeni".Poštovani gospodine Đorđe možete biti sigurni da Srbi s obe strane Drine nikada neće biti vojno sukobljeni.Ja tu mogućnost ne dozvoljavam čak ni hipotetički.Čak i pod pretpostavkom da takozvana BiH postane članicom NATO-a.Ja bih radije pristao da umrem,i ako treba,evo sad to izjavljujem,ako ikada Frankeštajn zvani BiH(a sa njom i RS)postane nedaj Bože članicom NATO alijanse,ja ću pristati radije da budem pogubljen nego da sebi dozvolim takvu sramotu.Ti iz NATO-a,koji bi u tom slučaju okrenuli oružje na Srbe iz Srbije,od mene mogu očekivati to da ja okrenem u njih.Pa šta ako i poginem.Bar znam da odlazim Bogu na istinu čiste savjesti.Moje srce kuca za veliku Rusiju,RS i Srbiju.Jedino što Srbija treba da uradi je to da se izvuče iz kandži američkih marioneta i biće sve u redu.Priznajem,ovo je lako reći ali teško uraditi,ali,dodao bih ne i neizvodljivo.Možda u ovom trenutku djeluje kao teško izvodljivo ali to ne znači da će tako biti i ubuduće.Prije ili kasnije njima mora doći kraj.I da završim za mene u srcu uvjek prisutnom krilaticom-ŽIVJELA SRBIJA!!
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 01 mart 2010 23:35
hroničar
Što bi rekao Mujo: "Sitiacija se menja iz časa u čas". Evo jednog primera iz života i to na današnji dan. Danas je doktor Karadžić davao uvodnu reč u svojoj odbrani pred haškim tribunalom. Između ostalog prikazao im je presretnuti razgovor nikog drugog do Karle Del Ponte.
Do danas, budući da sam slabo verziran u tehniku, sam mislio da NATO ima tehniku, a nema ideju, moral, hrabrost i da je zbog korupcije prepun bezvrednih helikopters "Apača" nekih puščetina koje se tope i zaglavljuju tako da američki vojnici na terenu su sretni ako nađu neki stari Kalašnjikov koji im može spasiti život. Mislio sam da imaju sredstva za prisluškivanje i informisanje. Kad tamo, privatna obaveštajna služba jednog lekara im snima najpoverljivije razgovore na tako visokom nivou.
Sad je pitanje, da li se neko naš tako duboko zavukao tamo, ili je kod njih sve na prodaju kao i kod "naših" a njihovih. Uglavnom kad sam to doživeo da njima u Hagu Karadžić pušta snimka presrednutih razgovora, ne mogu da verujem. To je više poniženje za NATO nego kad im je Mladić za tarabu vezivo specijalce.
NATO ne vredi ništa. Pitam se samo kad će to ovi "naši" bilmezi shvatiti.
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 01 mart 2010 23:37
Uroš
Vojna neutralnost je sasvim ispravna. Šta ćemo u natou da ginemo po Afganistanu i Iraku ili da budemo meta Rusima u slučaju eventualnog rata Rusije i nato ? Ne treba nam to.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 01 mart 2010 23:38
korist od nato
Među argumentima koji su se mogli čuti u prilog ulasku Srbije u NATO najčešće je navođeno to da će Srbija ostati „bezbednosno ostrvo“ u NATO okruženju i da će, ako Bosna uđe u NATO a Srbija ostane neutralna, Srbi sa obe strane Drine ostati vojno-politički podeljeni i potencijalno sukobljeni.

Ali zar se taj isti argument ne može i obrnuti? Naime, zar ono prvo ne znači da po Srbiju okruženu miroljubivim članicama NATO pakta više nema nikakve opasnosti i zar ovo drugo ne bi mogao biti savršen razlog za to da i BiH (p)ostane vojno neutralna?


glavni - a verovatno i jedini - argument za NATO pakt je da neprijatelji srbije (hrvatska, bosna itd) mogu da uvuku NATO ponovo u rat sa srbijom a zarad svojih interesa, na nacin na koji je gruzija pokusala da uvuce NATO u rat sa rusijom.

gruzija u tome nije uspela, ali to je bio rat sa rusijom - dok hrvatska ili bosna mozda moze lakse da uvuce NATO u rat sa srbijom.

e sad, nije bas sasvim jasan mehanizam kojim clanstvo srbije u NATO-u to sprecava - otprilike, ako su i srbija i bosna clanovi NATO, onda komanda NATO-a ne moze da se svrsta na stranu jedne clanice. pored toga sto se postavlja pitanje kakav je to uopste vojni savez cije clanice medjusobno ratuju, nije sasvim jasno da ne bi doslo do svrstavanja ne jednu stranu, ali to ipak izgleda manje verovatno od slucaja u kojem je srbija sama.
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 01 mart 2010 23:47
Mladi DŽedaj
Sjajna analiza, sve čestitke.

Nije isključeno da se priključenje NATO-u već sprovodi, ali tajno, van uvida javnosti, zamaskirano debatom za ili protiv članstva u toj organizaciji.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 02 mart 2010 00:19
Pera Detlić
Neutralnost nije opcija koja nam se nudi kao mogući izbor. Ako nećemo NATO, onda je potrebno da se založimo za vojni savez sa Rusijom.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 02 mart 2010 00:28
Vladan Bojić
U ovakvim situacijama jednostavno ne treba biti defetista. Istina je da sve što je najgore moglo da nam padne na pamet devedesetih, da se i obistinilo, ali sad bi bilo vreme da razmišljamo malo realnije. Naše učešće u NATO paktu definitivno nije nešto protiv čega se ne možemo izboriti. Uostalom, evo jednog malo malignijeg primera: Godine 1999, posle Kumanovskog sporazuma, svima nam je bilo savršeno jasno da je Milošević radi svojih sitno političkih interesa definitivno prodao Kosovo. A danas se ipak čini da Kosovo nije baš sasvim otišlo, i to uprkos marionetskim vlastima od 5. oktobra pa nadalje. Iz prostog razloga što nijedna vlast u Srbiji nije mogla biti više marionetska i izdajnička od Miloševićeve totalitarne. Dakle, ako smo ekonomski već toliko jezivo posrnuli, hajde da se nadamo da ćemo na političkom nivou i na stepenu digniteta donekle opstati, makar minimalno - da se nećemo prikloniti NATO paktu.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 02 mart 2010 00:30
gg
Što se tiče vojnih veza sa Rusijom, one postoje i jako su čvrste. Ali, ne moraju i ne smeju svi sve da znaju, pa ni gospodin Vukadinović. Ipak, u pitanju su strogo čuvane vojne tajne.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 02 mart 2010 00:55
Goran Jevtović
Što se tiče vojnih veza sa Rusijom, one postoje i jako su čvrste. Ali, ne moraju i ne smeju svi sve da znaju, pa ni gospodin Vukadinović. Ipak, u pitanju su strogo čuvane vojne tajna


Uz dužno poštovanje, "vojne veze", ili ti savezi, kada su pravi i postojani, oni nisu "tajni". Naprotiv, predstavljaju se javnosti, osnažuju, maksimalno se obelodanjuje što više aspekata istih, učestalo se vrši razmena poseta na visokom nivou, izvode zajedničke vojne vežbe, kupuje i prodaje naoružanje i tehnika, podstiče niz projekata.... I ta ko mogu da vam navodim do sutra.

Ovako kako ste vi "izleteli" sa ovim komentarom nesarađuju ni vojnoobaveštajne službe. Mislim na supertajnost koju ste istakli.

Celokupna "vojna saradnja" sa Rusijom sastoji se u tome što MI vrlo uspešno od 2003.godine, uništavamo njihovu odličnu tehniku (strele, tenkovi T-55...), i izbacujemo iz upotrebe sve što podseća na njih, a ONI to posmatraju, beleže i čudom se čude.

Toliko o tajnosti.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 02 mart 2010 01:25
Ultravisitor
Sto se tice skolovanja srpskih oficira i vojne ''saradnje'' vojske Srbije i vojske SAD-a, nije upitna daljina Ohaja nego blizina Bondstila. Tajkunska vlada izvrsava naredjenja izdatih u toj americkoj bazi koja simultano upravlja sa vladom oju navodno kontrolisu Siptari u Pristini. Sustina je u tome da su obe vlade, i ona u BG-pasaluku i ona u Pristini, kontrolisane iz Bondstila. Stoga nasi ministri odbrane, prethodno Boris Tadic a naknadno Dragan Sutanovac, planski razoruzavaju Srbiju, i kao sto neko vec ovde rece, prelaze na strategiju krecenja osnovnih skola i staja po uzoj Srbiji. Vatrogasci iz Ohaja su vojna sila za Srbe.
Preporuke:
0
0
16 utorak, 02 mart 2010 02:12
roadrunner
Ko je ovde otkrio toplu vodu? Pa godinama vec oficiri imaju obavezne napredne kurseve engleskog. Nisam primetio cak ni dobrovoljne osnovne kurseve ruskog.

Kakva vojna neutralost? Od takve bezkicmenjacke politke nikave vajde u sadasnjim statesko politckim okolnostima. Samo impotenta prica, politkanata iz DSS (i ostale nase kvazi opozicije). Cemu to moze koristi?

Gospodo, jedino resenje u ekonomsko-stratesko-politickoj situacji gde jesmo, i gde vise nista na prodaju nemamo je da ponudimo Rusima da mogu da naprave raketnu bazu u Srbiji. Automatski NATO-u nikakvi "štitovi" u Evropi ne vrede. Pa koliko sutra bi odmah smekšali, a Albance bi pustili niz vodu samo tako...ma samo kad bi smo rekli da ćemo razmotriti tu opciju. Tako "ubadamo" u sustinu dugorocnih US planova..kakvo Kosovo, Albanci..Iraci, Afganistani, bakrači..U diplomatiji, da bi bilo šta dobio, moraš da imaš barem nekog keca u rukavu, a ja ne vidim bilo šta drugo...osim da se smiluju zato što smo bili dobre kuce...a videli smo da nisu. No, zato i drže Šutanovca and co., da nekome to ne pade na pamet slučajno, a kome padne na njega će se strašno obrušiti NATO mediji.
Što je najgore ovo niko ne sme ni da "lane" u Srbiji a kamoli da stvarno zalegne za stvar. Sve stranke samo gledaju kako će to da im se odraziti na rejting do sledećih izbora...
Mi smo na dnu, dna gospodo..u svakom pogledu...
Preporuke:
0
0
17 utorak, 02 mart 2010 02:14
Troglavski
Kusner na Kosovu drzi govore, a Francuzi oce da prave metro u Srbiji!

Neutralna Srbija.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 02 mart 2010 02:26
goran01
Srbija treba da bude vojno neutralna jer samo tako moze da bude pravi posrednik izmedju istoka i zapada kao u kulturnom tako i u poslovnom smislu.
Mislim da trebamo da budemo ono sto nam nas geografski i istorijski polozaj namece a ne da mu se suprostavljamo.Mi smo smo granica izmedju istocne i zapadne civilizacije tako je bilo raskolom u hriscanskoj crkvi 1054 godine tako je i danas i samim tim trebamo da se ponasamo u skladu sa tim a to je da budemo fleksibilni i da od obe strane zaradimo prodajuci svoje usluge a ne sirovu snagu.
Verovali ili ne mi smo vodeca zemlja u regionu u kojoj se Engleski govori na konverzacijskom nivou po glavi stanovnika tako da trebamo da ulazemo vise u obrazovanje i da iskoristimo geografski polozaj kako bi prodavali usluge a ne svoju teritoriju i sirovu snagu.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 02 mart 2010 03:26
sasa r.
Mene interesuje šta naš oficir može da nauči u SAD? Iskustva američke vojske su impresivna:
1.kako istrebiti u kratkom roku sve bizone, da bismo izgladnele Sijukse konačno primorali da polože oružje, odu u rezervat i predju na “makrobiotičku” ishranu.
2.kako osvojiti Italiju kada imate Čarlija Lučana za posrednika, i poljske dobrovoljce koje ćete poturiti da izigravaju topovsko meso.
3.kako dobiti dobre batine u Ardenima.
4.kako bombardovati savezničke gradove, a da pritom pobijete domaće stanovništvo, uz najminimalniju štetu po neprijateljsku vojsku i tehniku. To postižete “pametnim” bombama, na kojima ćete prethodno napisati “Srećan Uskrs”.
5.kako savladati neverovatan otpor japanskih vojnika, ako imate dve milosrdne pečurke.
6.kako popaliti napalm bombama korejsku i vijetnamsku decu.
7.kako uzgajati i preradjivati biljne kulture u Avganistanu uz pomoć lokalnih izdajnika.

Što se neutralnosti tiče,oko nas je “probrana družina”, i vrapci znaju kako će na prvi mig Velikog brata reagovati Hrvati, Bugari i Arnauti. To izgleda jedino nije jasno našem vojnom vrhu. Samo se pitam kako misle da pokriju granice sa 10.000 vojnika? Samo za održavanje vojne tehnike je potrebno bar 30.000 ljudi. Srbija je 1915. imala ogromno vojno iskustvo, fantastičan vojni vrh i neverovatno hrabre trupne oficire, pa je zahvaljujući greškama kralja i Pašića oko preventivnog napada na Bugarsku, vojska bila prisiljena da ide preko Albanije. Šta sada, sa ovakvim vojnim vrhom, iseljenim kasarnama i prepunom zemljom stranih obaveštajaca? Ovo je vrlo ozbiljna stvar, neko svesno priprema ovaj narod za klanicu, a svi u opoziciji ćute! Zašto ne podignu glas, zašto ne primoraju vlast da se malo lupi prstom po čelu? Kao da su anestezirani i jedni i drugi! Ili su možda rešili da zajedno, čim postane gusto, spakuju kofere i iskoriste blagodet belog šengena.
G-dine Vukadinoviću, hvala Vam na ovom preciznom i opominjućem tekstu. Nadam se samo da ćete uspeti da razbudite usnule srpske političare.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 02 mart 2010 03:35
Dimitrije sine Mitre
Odlicna analiza ali ipak nedostaje poenta da li je Srbija NEUTRALNA ili NEUTRALIZOVANA.
Moj prilog neutralnosti Srbije bi bio da pored Bondstila na Kosovu imamo Gvozdje na Kopaoniku . Posto je Bondstil americki onda bi Gvozdje moralo biti RUSKO.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 02 mart 2010 05:40
Sizif
Gospodine Vukadinoviću, pre će biti da je Rusija poprilično nedorečena na temu šta ona zapravo hoće s nama. Neka braća Rusi izvinu, ali u ovoj situaciji mi teško da možemo "čitati između redova" ukoliko im je to namera. Činjenica je da oni podržavaju trenutni režim u Srbiji, a vrlo dobro znaju o kakvim se likovima radi. Činjenica je da su indirektno prolongirali opstanak specijalnog predstavnika u BiH, a stalno pričaju kako njegovom mandatu treba da dođe kraj. Ja ne znam koliko je Rusija obaveštajno prisutna u Srbiji, ali ne vidim neke posebne rezultate eventualnog obaveštajnog rada, barem ne na političkom polju. Jedini predstavnik ruske vlasti od kojeg povremeno čujem ono što bih želeo da čujem od jednog Rusa po pitanju vlasti u Srbiji je Dmitri Rogozin. Ali njegove reči nemaju težinu reči Medvedeva, ili napose samog Putina.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 02 mart 2010 07:26
Srboljub Savic
Republika Srbija-danasnja drzava je zemlja koju
ni Ustav ne definise kako treba.
Drzavnici Srbije - politicari, Vlada, ... ne bi
umeli da definisu sta je to drzava uopste, kad bi
ih neko ozbiljno pitao.
Kao ilustracija, nek posluze odluke (i zakoni)
donete u Skupstini Srbije-vrhunskoj zakonodavnoj
i demoktatskoj instituciji, kojeministri i vladini
cinovnici krse, bez trunke savesti i odgovornosti.
Vojska Republike Srbije je osnovna insttucija zem-
lje ali bez usvojene strategije i ciljeva.
Osnovna uloga vojske u demokratiji, ne moze biti nista drugo do odbrana zemlje od oruzane agresije.
Sekundarne i ostale uloge nisu beznacajne ni nepo-
znate (u Srbiji nazalost-nedefinisane).
Pod vidom demokratske i civilne kontrole vojske,
Srbiji je postavljen ministar vojni sa osnovnim
ciljem obezbedjenja prekida svake veze Srbije sa
Rusijom (sa Kinom ionako nismo uspostavili nikad
veze, ni kao Albanija svojevremeno).
Putevi ostvarenja pomenutog cilja su:
- Ubrzana eliminacija preostalog vojnog kadra JNA,
- Ubrzano unistavanje celokupnog naoruzanja-siste-
ma odbrane, porekla SSSR i Rusije,
- "Skolovanje" i indoktrinacija oficirskog i pod-
oficirskog kadra po obrasccu SAD i NATO, uz bri-
sanje svih bivsih i postojecih vojnih skola,
- "Podrska" ministru vojske u "nezavisnom" (bez
kontrole Predsednika Vlade, Predsednika Srbije i
Skupstine)delovanju - ostvarenju definisanog
cilja,
- "Podrska" svim "podobnim" drzavnim sluzbenicima
(ukljucujuci ministra vojnog, Javnog Tiuzioca za
ratne zlocine, ...), NVO i "medijima",
- Ostala sredstva - vidljiva i "nevidljiva".
Kako je ceo opisan proces (pomenuti putevi) odavno
u toku, jer je cilj SAD da Srbija bude clanica NATO
(zbog Rusije, a ne interesa Srbije)to se pisanje
g. Vukadinovica (i drugih, ukljucujuci - mene),
prihvata po-"psi laju, karavan prolazi!".
Zato, Srbija danas, ima na celu ljude bez integri-
teta (samim tim- morala, dostojanstva, identiteta,)
S postovanjem,
S. Savic
Preporuke:
0
0
23 utorak, 02 mart 2010 08:43
dragoslav pavkov@gg
Što se tiče vojnih veza sa Rusijom, one postoje i jako su čvrste. Ali, ne moraju i ne smeju svi sve da znaju, pa ni gospodin Vukadinović. Ipak, u pitanju su strogo čuvane vojne tajne.

E,sad mi je laknulo!Ako je ovo informacija iz Generalštaba ili MO da se mi bacimo na "svoje radne zadatke" umesto što ovde mlatimo praznu slamu...Sad ozbiljno;
Verujem da je gg napisao ono što bi on voleo da vidi,a ne ono što vidi.Iskustva iz bliže i dalje prošlosti nam nude brojne primere ovakvog,pogrešnog posmatranja i izvođenja zaključaka.Na primer,vikend rat u Sloveniji;
Jednog jutra na graničnom prelazu pokraj grada gde sam živeo osvanuo je tenk T-55,a ispred železničke stanice BOV vojne policije.Dok smo se mi,civili pitali gde je pešadija,"vojni analitičari" iz našeg društva su nam objašnjavali da se ne brinemo jer samo što nisu stigli specijalci Saveznog SUP-a...I stigli su.Na obližnje igralište lokalnog fudbalskog kluba spustio se helikopter i iz njega je izašla grupa milicajaca,ali ne specijalaca u punoj ratnoj opremi koja bi bila sposobna da sa tenkom i BOV-om štiti poredak na graničnom prelazu i rad železnice,već neke brkajlije u letnjim košuljama sa zarđalim automatskim puščicama i po jednim okvirom municije.U rukama su nosili razne sportske torbe.Dežurni "analitičari" su nam objasnili da je u torbama uniforma i oprema u koju će se ovi presvući kad se smeste,a ovako su ofucani da bi zavarali slovenačke pandure i teritorijalce...Ti "specijalci" su ušli u prostorije granične policije i carine i onima koji tamo rade su rekli da će od sada oni preuzeti komandu.Jedan od njih je izašao i pitao gde ima trgovina da kupi kafu jer "od sinoć ništa u usta nisu stavili..."Na drumski granični prelaz krenuo je PUH sa nekim oficirima koje su slovenski miličniki vratili nazad,pošto su tenk već opkolili ali nisu hteli da ga napadnu plašeći se žrtava.Treba li reći da su pravi,slovenački specijalci ubrzo ušli u zgradu i razoružali "savezne"?
Preporuke:
0
0
24 utorak, 02 mart 2010 09:19
dragoslav pavkov,nastavak
Oni iz tenka su konačno ispalili jednu granatu koja je eksplodirala u obližnjem kamenolomu.Svojim očima sam video slovenačke teritorijalce kako bacaju PAPovke i beže kući psujući miličnike koji su pokušavali da ih spreče.Naš "analitičar" je bio egzaltiran time što su mu analize bile ispravne.Po njemu,za najdalje pola sata dolaze vojni specijalci da pohapse Slovence...Kad se spustio helikopter,njegovoj sreći nije bilo kraja.Iz helikoptera je izašlo nekoliko teško naoružanih vojnih lica u pancirima i noseći u rukama transportne vreće krenulo prema opkoljenom BOV-u.Tamo su ih zaustavili slovenački miličniki.Nastalo je ubeđivanje,jedan od vojnika je otvorio jednu vreću,dok su ga Slovenci držali na nišanu,i pokazao im vekne hleba i pakete SDO.Mi koji smo tu tužnu scenu gledali sa 50-tak metara udaljenosti nismo mogli da verujemo svojim očima."Analitičar"se nakratko negde izgubio,ali se ubrzo vratio sa novim "informacijama",da se moramo udaljiti jer će JNA ubrzo iskrcatio desant,pa da im ne smetamo...Ubrzo,vojnici dvadesetogodišnjaci iz BOV-a su se predali,a Slovenci su preko oznaka JNA sprejom napisali TO.Desant nikad nije iskrcan.
Koliko je naš autizam bio uznapredovao ilustruje i činjenica da smo se nas nekolicina i pored svega što smo SVOJIM OČIMA VIDELI prijavili kao dobrovoljci u jedinicu JNA koja je bila stacionirana u gradu.Do toga je došlo tako što nas je vrbovao zastavnik za koga smo mislili da je organ bezbednosti,a kad smo ušli u opkoljenu kasarnu ispostavilo se da je čovek zapravo bio komandir komande stana.Oni koji su služili vojsku znaju kakva jedinica je u pitanju.
Tako da vaša zabluda nije ni malo bezazlena.Meni je takva zabluda promenila život.Kao što reče g.Jevtović,vojna saradnja koja se temelji na nekim tajnim ugovorima je prevaziđena i koliko znam nikad nije ni dala rezultate.Naravno da su detalji saradnje vojna tajna,ali doktrina se donosi na državnom nivou i mora viti javno obelodanjena.
Preporuke:
0
0
25 utorak, 02 mart 2010 09:23
simonida
Đorđe, Vi ste zaista sjajan analitičar koji glavu upotrebljava za misaone procese za razliku od mnogih naših političara koje Vi velikodušno nazvaste,častiste, "POLITIČKA ELITA", a oni to, nažalost i jesu, ali negativna, kojima glava služi ili za slikanje ili za nošenje šešira. Bože moj, sjajan intervju g-dina JOVANOVIĆA, dao je mnoge odgovore kako je u filmu dodirujući u svim presecima stvarnost koja je po Srbiju katastrofalna i kojoj se izgleda ne nazire kraj! a ovo kod nas jeste jedan zaista interesantan FILM koji režiraju apsolutni ponavljači,čak bi im to i oprostili jer ponavljač nije grehota biti ali LAŽOVI, PRODAVCI DUNAVSKE MAGLE,OBMANjIVAČI i pre svega PLjAČKAŠI narodnog dobra su delatnosti koje bi po zakonu morale biti kažnjive.hiljade mojih komentara na ovim stranicama upozoravaju da je PRESEDNIK najopasniji igrač, perfidan u svojim izopačenim namerama da se bojim da ćemo se jednog dana samo probuditi u NATO koloniji kao onomad Sveto marović kad se probudio i postao bogatiji za 3 miliona eura!sitnica neko će reći! da, kada to uporedimo sa bogatstvom njihovog miljenika Darka Šarića!od lamentiranja nećemo imati nikakve koristi.ovoj vlasti je potreban AKTIVAN OTPOR ili ćemo uskoro biti NATO i EU ROBLjE sa svim atributima koji taj status nosi!
Preporuke:
0
0
26 utorak, 02 mart 2010 09:24
Prečanin
Kao dijete, naročito u dugim zimskim večerima, naslušao sam se priča starih ratnika iz 1. Sv. rata. Oni su nasilno mobilisani i upućeni sa ostalim Austrougarima na ruski front. Uvijek su vrebali priliku kako da se predaju Rusima, a zato se po hitnom postupku ostajalo bez glave. Kada su se konačno našli u ruskom "zarobljeništvu", Srbi su odmah bili odvojeni od ostalih nacija. O Rusiji i njenom narodu su govorili kao o sebi i svojima, tako su se tamo i osjećali. Kod nas djece koji smo slušali te priče rađalo se jedno poštovanje prema Rusiji koje je, docnije, našim školovanjem i novim saznanjima o srpsko-ruskom srodstvu preraslo u ljubav prema velikoj slovenskoj zemlji.
Rusija među Srbima ima mnogo, mnogo saveznika.
Što se otpadije tiče, i onda je bilo (istina rijetkih) Srba koji su se Austougarima uvlačili. Tako i danas rade aktuelni lobisti.
Treba podržavati pokrete u svijetu koji se zalažu za razoružanje i sprečavanje ekoloških katastrofa a ne jačanje hiperprofita Vojnoindustrijskog kompleksa.
Preporuke:
0
0
27 utorak, 02 mart 2010 09:49
Dijasporac
Tadić će uvesti Srbiju u NATO ako dobije sledeće izbore,zar neko sumnja u to,ustavne obaveze itd.,pa to su iluzije,ne poštuje se ustavna struktura države od atlantista npr. statut Vojvodine,Tadić i ta hunta sa kojom razara državu neće stati,nekim narodima zaista ne treba država!!!
Preporuke:
0
0
28 utorak, 02 mart 2010 09:55
Petar II Petrovic Njegos
Srbija nije neutralna, neutralne zemlje ne vode imperijalnu politiku prema susjedima. I zbog toga je dobro sto u Srbiji postoje ljudi kao sto su Cedomir Jovanovic i Natasa Kandic oni ulivaju nadu da ce se i Srbija jednom promjeniti i tada ce konacno doci dan kada ce Crna Gora imati dobre odnose sa svim svojim susjedima.
Preporuke:
0
0
29 utorak, 02 mart 2010 10:05
Cernisevski
- Siguran sam da autora teksta nije potrebno podsecati na mehanizam pomocu koga su narodi iz naseg okruzenja ostvarili svoje interese, a na nasu stetu. Kao ni na kljucnu stvar u citavoj toj prici: oni su imali saveznike koji su im u tome pomogli, mi nismo. Oni nisu bili neutralni, mi jesmo. Rezultat je poznat. Znaci, verujem da je autor svestan da se ciljevi ostvaruju tako sto se vasi interesi vezu uz interese nekog mocnog, ko onda, stiteci svoje, istovremeno brani i vase vitalne interese.

Dalje, iako autor ispravno zapaza da bi neutralnost morala biti od svih prihvacena, siguran sam da vrlo dobro zna da je to moguce postici samo ako se to ne kosi sa globanim geostrateskim interesima onih koji treba da je prihvate (inace od neutralnosti nema nista). I siguran sam da zna da su neki veliki itekako geostrateski zainteresovani za ove prostore (sto ce reci da od nase samoproglasene neutralnosti nema nista).

Trece, ono cega je autor sigurno vrlo dobro svestan je i cinjenica da se mi u sledecem naletu mocnog protivnika ne mozemo sami odbraniti, prosto jer nemamo te kapacitete,i da tu samoproglasena "aktivna" neutralnost nece pomoci. Da ne navodim dalje...Pored svega toga zaista ne mogu da razumem zasto gospodin Vukadinovic i dalje insistira na neutralnosti kao opciji. I na kraju, zasto i dalje reagovati na poteze onih koji su nametnuli inicijativu koja nas sunovracuje u provaliju (NATO), umesto da se muski stisnu zubi, nametne svoja inicijativa i kaze da jedino Sloboda/Srbija/Rusija/BRIK/ nema alternativu ?
Preporuke:
0
0
30 utorak, 02 mart 2010 11:04
brm
analiza je odlična ali je zaključak katastrofalan..kakva neutralnost - gde to ima?
nije li BEOGRAD BIO OTVORENI GRAD UOČI NACISTIČKOG BOMBARDOVANjA?
nismo li netom bombardovani mimo svih međunarodnih propisa?
ponovo ta miloševićevska diletantska politika - svađaš se sa amerikom a nemaš ni protivavionske projektile..
rešenje je vrlo prosto - ruski Bondstil na severu kosova ili Srpskoj!!
i vojna luka u Baru koji ionako ničemu komercijalnom ne može da služi a predivnu obalu moje postojbine su ionako izbetonirali i upropastili
Preporuke:
0
0
31 utorak, 02 mart 2010 11:31
PETI ELEMENT
Svaka analiza g-dina Vukadinovića izazove opravdane pozitivne reakcije.
Svaka reakcija diskretno umanji stepen raspoložive konstruktivne energije jer je verbalizacija (komentari...) jedan od najefikasnijih neutralizatora nezadovoljstva.
Smanjenje energije nas uvodi u entropično stanje apatije i hipokrizije, odnosno pad voljnosti i održivosti svesti i ideje značaju o konkretne teme. Ovog puta o NATO-u.
Odnekud verujem da vlast,upravo to i želi.

Elem, uprkos nedvosmislenoj vrednosti svih tekstova g-dina Vukadinovića i njegovoj iskrenoj okupiranosti najznačajnijim i najozbiljnijim nacionalno-državnim temama, preporučujem da i temu NATO, kao i ostale teme iz naše vruće svakodnevice, obrađuje u ređim vremenskim intervalima, kako bi ostale objektivno vredne pažnje. Čitavog naroda. I države.

PS. Tekst po sebi, sadržajan, direktivan.
Preporuke:
0
0
32 utorak, 02 mart 2010 11:39
Dejan
Predlažem da se skupljaju potpisi protiv ulaska u NATO ili bilo koji drugi vojni savez. Svesrdno ću da podržim tu inicijativu. Daću svoj potpis.

Samo to bi trebalo da ide u paketu sa potpisima za raspisivanje vanrednih izbora, temi o kojoj se ovde nedovoljno govori.
Preporuke:
0
0
33 utorak, 02 mart 2010 11:52
Goran
Gospodine Vukadinovicu,
Razumeo sam iz vaseg teksta da ste sucelili vase misljenje o ovakvim temama na nekim tribinama zatvorenog tipa.
Da li bi NSPM mogao da organizuje javne tribine gde bi prisutni nesto saznali o ovako bitnim temama koje odredjuju buducnost jedne nacije.
Ovako, preko interneta, u ovim komentarima, mi vama cestitamo s jedne strane, a s druge, iznosimo nasa misljenja, jed i nezadovoljstvo. I sve se to
brzo razvodni i svede na neki elitizam i intelektualno caskanje, do sledece prilike.
Nista ne moze zameniti snagu i tezinu zive reci.
Preporuke:
0
0
34 utorak, 02 mart 2010 12:08
OKVIR
Oni koji su ih doveli na vlast ocekuju da ih ovi verno sluze i zato mogu da pune svoje dzepove ( i sluge i gazde ). Ako bi sta menjali ( ovi sad sto nas jasu ), onda ce biti zamenjeni novom ekipom, brze.
Nova ekipa hoce da sto brze zajase, da bi punili svoje dzepove - vec predugo cekaju, sve potrebne transformacije su vec odradili.
Tako je vec osiguran ulazak u nato, samo postoji mali problem: sta ce narod da kaze, jer ga je lupeska politika pre svega onih spolja ( ali i ovih unutra koji samo brinu o sebi ) dovela do ivice gladi i svake druge propasti.
Spoljno politicka scena ( kako globalna tako i lokalna ) nije takva da bi interes Srbije bio da udje u tu monstr organizaciju. No isto je i sazrelo vreme da oni koji ocekuju da se ne ide u tu monstr organizaciju, daju konkretne garancije protiv iste. Jesu li to u stanju i dali im je to u interesu?
Preporuke:
0
0
35 utorak, 02 mart 2010 12:34
dada
Braćo zar ne vidite da se sve odigrava prema starim proročanstvima. Izgleda da će nas stvarno ostati onoliko koliko može stati pod jednu šljivu. Neka je Gospod s nama. Slava Gospodu.
Preporuke:
0
0
36 utorak, 02 mart 2010 12:39
zvezdarac
Već sam ovde pisao kako se o ulasku Srbije u Nato, mnogo više od Šutanovca pita Rusija. I verujem da Rusija taj ulazak neće dozvoliti. Janukovič je otišao u istoriju, sledeći je Sakašvili, pretpostavljam da ni Šutanovac neće još dugo. Rusija jača, Nato slabi.

Evo još nekoliko činjenica.

Nato upravo potresaju unutrašnji problemi. Jedina Nato država sa zdravom ekonomijom - Nemačka - traži da se američke atomske bombe sklone sa njene teritorije (a pod svojom teritorijom Berlin sve više podrazumeva celu EU bez Britanije).

SAD i Britanija su svoje nove ambasadore u Beogradu izabrale. To su ljudi sa iskustvom u odnosima sa Rusijom. Dakle, ne ljudi sa iskustvom u srednjeevropskim zemljama koje su postajale deo Nato i EU, nego ljudi sa iskustvom vezanim direktno za Rusiju. To bi moglo da znači da SAD i Britanija u budućnosti vide Beograd kao deo ruske zone uticaja.

Ministar Jeremić u svom govoru u SAD poziva zapad na bolje odnose sa Rusijom i Turskom. Ne verujem da je to samo njegov lični stav, verujem da to pokazuje odakle ministar dobija naloge - dakle iz Rusije i Turske.

I još nešto: mala zemlja može da bude vojno neutralna samo ako je nečiji vazal.
Preporuke:
0
0
37 utorak, 02 mart 2010 13:40
justina,
U potpunosti se slažem sa komentatorom čiji je pseudonim Peti element. I da dodam. Kod sebe lično osećam posledice komentarisanja, baš onako kako je naveo Peti elemnt. Neko će reći da komentarisanje nije kontraproduktivno ili uzaludno, jer smo tako saznali da nas ima još koji gledamo i mislimo drugačije. Pa šta? Postoji klub ljubitelja retkih orhideja ili klub ljudi koji posmatraju nebo očekujući dolazak vanzemaljaca. I oni dele sličan pogled na neku pojavu ili slično shvatanje neke ideje. Da se ne bi osećala kao član nekog takvog kluba, sve manje komentarišem i čuvam energiju za bolja vremena.
Preporuke:
0
0
38 utorak, 02 mart 2010 13:53
srdjan conic
Problem Srbije nije stvarna formalna ili deklarativna neutralnost. Problem danasnje Srbije je cinjenica da se namerno ne prepoznaju stvarni interesi drzave. Jer Srbija ne moze da bude neutralna prema sebi. Da li Srbija treba da bude neutralna prema zrtvama Nato agresije. To nije iracionalna stvar to je sasvim racionalno razmisljanje. Zamislite recimo kampanju u Vijetnamu o ulasku ove drzave u vojni savez sa amerikancima. Ministar vojni kaze da treba gledati u buducnost i naveo primer Japana. A ne kaze da je Japan zapravo okupirana zemlja da su americki vojnici izuzetno omrazeni i da se pored ostalog i zbog toga s vremena na vreme potegne pitanje Severne Koreje jer su toboze oni glavni branioci Japana. I uopste neka mi neko kaze sta to znaci neutralnost vojna pogotovo. Da li su Svajcarska ili recimo neke druge malobrojne evropske zemlje neutralne. Dakle Srbija mora da rascisti sama sa sobom. Oni koji se u Srbiji zalazu za ulazak zemlje u Nato nekada su nazivani izdajicama. Danas su mnogi od njih na vaznim polozajima i sve vise se cini da samo sprovode politiku svojih nalogodavaca. Uostalom za to su se skolovali u njihovima zemljama. Znaci vreme je da se stvari konacno u Srbiji nazovu pravim imenom. Dakle nije pitanje da li Srbija treba da udje u Nato nego da li treba da neko potpise kapitulaciju. Ako to neko i uradi on to moze samo u svoje ime. Kada se okrene sebi onda se nece postavljati pitanje ulaska u vojni savez koji joj je toliko zla naneo.Ne misli valjda neko ovde ozbiljno da nam je Bernard Kusner iskren prijatelj koji se dockuje sa najvecim pocastima umesto da mu se sudi za trgovinu ljudskim organima. Kada se okrene sebi tek tada se moze nadati pravim iskrenim savezima sa pravim prijateljima. Ovako ona je nepouzdan partner i nalazi se ni na nebi ni na zemlji. Nadamo se da udarac u zemlju nece biti mnogo bolan.
Preporuke:
0
0
39 utorak, 02 mart 2010 14:00
zvezdarac
Moram da ispravim svoj lapsus iz prethodno poslatog komentara: napisao sam "Janukovič je otišao u istoriju", a mislio sam naravno "Juščenko je otišao u istoriju".
Preporuke:
0
0
40 utorak, 02 mart 2010 14:01
Miroslav Đukić
Ne družim se sa ministrima, generalima i visokim političarima, pa o njihovim stavovima doznajem samo iz medija. Stoga, njima ne verujem ništa, dok me svojim delom ne demantuju. Krug osoba sa kojim komuniciram čine samo obični ljudi, ali zato mogu reći da dobro poznajem stavove običnog naroda, daleko od vlasti, kako u CG, tako i u Srbiji i Republici Srpskoj. Ne znam niti jednog iole pametnog pojedinca u ova tri entiteta/države koji iskreno želi u NATO pakt! Ko to priželjkuje da uđe u društvo nekog ko nas je bombardovao, ubijao, rušio, ucenjivao i koji dan-danas pod okupacijom drži naše Sveto Kosovo i Metohiju!? Ima li normalnog čoveka ko voli svoga tamničara, a da pri tom ne pati od "Stokholmskog sindroma"? Zapravo, ovo "NE-NATO paktu" je jedno od retkih pitanja oko kojeg se može napraviti najširi narodni konsenzus. Ako bi Srbija, CG i BiH, voljom većine naroda, ostale trajno van NATO pakta, onda to ne bi bilo "izolovano ostrvo", nego pravi arhipelag slobode usred porobljene Evrope!!! Problem nije u narodu, on zna šta hoće (mir, posao, blagostanje, teritorijalnu celovitost, pravdu), a šta neće (NATO, bezakonje, narkomaniju, nezaposlenost, kriminal, korupciju,tajkune...). Problem je u političarima, koji jedno glasno pričaju, a drugo krišom rade.Zato, pamet u glavu, kada krenemo da glasamo, a u međuvremenu, koristimo sve oblike građanske inicijative, kako ne bi "Bosna šapatom pala" (i Srbija i CG).To i nije mnogo, ali... Bolje je potpisati sto peticija protiv NATO pakta, nego jedan zahtev za iseljenje iz rodne zemlje! Treba naterati političare da se manu igranja žmurki i iskreno ustrajati na politici neutralnosti. U pitanju je proces koji traje, ni Švajcarskoj nisu odmah priznali neutralnost.
Preporuke:
0
0
41 utorak, 02 mart 2010 16:13
@@
Izgleda da je ovde na delu samo jedno obično silovanje
Preporuke:
0
0
42 utorak, 02 mart 2010 16:46
Goran Jevtović
Dragoslav Pavkov

Odlično "pisanije" i plastičan primer, g-dine Pavkov. Konačno se "složismo" i veoma mi je drago, jer ovo su pitanja na kojima počiva iole ozbiljna država
Srdačan pozdrav.
Preporuke:
0
0
43 utorak, 02 mart 2010 16:51
Danski Srbin
Neutralnost je, po mom skromnom misljenjenju, kao sto sam vise puta u ovim komentarima pominjao, kapija na izvolte svakom jacem od nas.
Na ideju da to mora biti GARANTOVANO ,ja bih samo pitao ko je to ili koja je to medjunarodna organizacija ,koja moze npr.Nato aliansi da zabrani da nas ponovo bombarduje, ako oni posumljaju npr.da skrivamo opasnoga BIN LADENA.
U toj ,po nas nesrecnoj situaciji ,mozemo ocekivati verbalnu odbranu u vec ,sad poznatoj svetskoj brbljaonici tzv.UN i nista vise.Jos jednom bi bili krvava tura ali u pravu.
Krajnje je vreme da iz iskustva nesto i naucimo ,a ne da vecito ponavljacki pravimo iste greske.
To nam se desilo sa politicki nepismenim i osrednje pametnim Milosevicem ,koji nas je gurnuo u sve ove ratove da bi zadrzao ,vec svud propali, komunizam.
Ovi sadasnji politicki nepismenjaci i nacionalno podjednako neodgovorne osobe nas guraju u Nato ,kao da se nista nije desilo.
Neko je govorio da smo mi kvalitetan narod samo nam elita ne valja.Kakav smo mi narod koji dozvoljava da o nasoj sudbini odlucuju polupismeni polumozgovi i jos da se ,preko toga,dice epitetom ELITA.
Pravo resenje sigurnosno-odbrambene politike Srbije je VOJNO-ODBRAMBENA ALIANSA SA RUSKOM FEDERACIJOM ,ostalo su sve stranputice sa po nas ruznim posledicama.
Preporuke:
0
0
44 utorak, 02 mart 2010 16:54
Božo Bjelak
Nema potrebe da hvalim gospodina Vukadinovića, gađao je u srž stvari (in medias res). Predlažem da sa grupom studenata, koji zastupaju ulazak Srbije u EU i NATO, otputuje u Sofiju, odnosno Bugarsku - NATO i E Unijsku tragediju. Pratio sam ulazak Bugarske u EU 2004., 5., i polovinu 2006., odnosno do odluke o prijemu. Četiri godine nisam bio u Sofiji do prije neki dan. Iako se više ne bavim Bugarskom, sreo sam se sa trojicom uglednih Bugara, sa kojima sam navedenih godina službeno sarađivao, mnogo čuo i naučio. Radi se o najboljem ekonomskom analitičaru, zatim jednom bivšem ambasadoru u Beogradu, te dr prof. sociologije i filosofije.U odvojenim susretima i uz prijateljsku šolju kafe, nismo vodili "visokoparne" razgovore, već je bilo riječi o teškom ekonomskom, socijalnom i dr. stanju u Bugarskoj. Pitao sam ih, šta je sa onim velikim obećanim kreditima EU iz fondova CARDS i FAR (o kojima inače sanjaju evrounionisti Srbije, posebno evropskog ranga ekspert Đelić). Sjećam se tačnih (obećanih) cifara, za autoputeve, koridore 10, 8, 6, u iznosu od 7 milijardi Evr, zatim poljoprivredu, 9 milijardi Evr, za mala i srednja preduzeća i dr. programe, čuvene bajke EU. Nema izgradnje elektrana, atomske centrale i dr. Kažu da se svi, njihova politička elita, pravdaju velikom svjetskom krizom. Posebno sam teško doživio Sofiju. Da je makar ostala na onom nivou od prije 4 godine. NATO im usisava i ono malo novca kao imela. Članstvo u NATO se godišnje krvavo plaća. Najveća penzija je 200 Leva (tačno 100 Evr). Uglavnom su penzije oko 80 Leva, koliko košta prosečno kvalitetna cipela u Pirotskoj ulici u centru Sofije. Neke njihove prognoze su tragičnije od onih koje očekuje svaki čovjek u Srbiji, koji je voli. Vidio sam u očima prijatelja veliku tugu, jer su i njima i narodu pričali da će Bugarska, ulaskom u NATO i EU, biti raj na zemlji. Skratio sam boravak sa tri na dva dana i jedva dočekao da pređem granicu na Kalotini. Žalim svaki narod koji je uletio u kandže NATO i EU.
Preporuke:
0
0
45 utorak, 02 mart 2010 16:55
DB

33 utorak, 02 mart 2010 10:52
Goran
Gospodine Vukadinovicu,
Razumeo sam iz vaseg teksta da ste sucelili vase misljenje o ovakvim temama na nekim tribinama zatvorenog tipa.
Da li bi NSPM mogao da organizuje javne tribine gde bi prisutni nesto saznali o ovako bitnim temama koje odredjuju buducnost jedne nacije.
Ovako, preko interneta, u ovim komentarima, mi vama cestitamo s jedne strane, a s druge, iznosimo nasa misljenja, jed i nezadovoljstvo. I sve se to
brzo razvodni i svede na neki elitizam i intelektualno caskanje, do sledece prilike.
Nista ne moze zameniti snagu i tezinu zive reci.


Apsolutno podržavam.
Trebalo bi neko poput NSPM, ali ni slučajno neka politička partija, da organizuje što više političkih tribina, na kojima bi posetioci aktivno uzimali učešće i iznosili svoja mišljenja i stavove.

Možda je to još i jedini način da među nama ispliva neko ko će ovaj narod i ovu zemlju podići iz blata.
Preporuke:
0
0
46 utorak, 02 mart 2010 17:41
roadrunner
Drago mi je da su barem par komentara slicni mom (brm i Cernisevski), tj ima ljudi koju su spremni da priznaju da se mora stisnuti petlja, ako cemo nesto ucniti od ove drzave i naroda (a i od svojih zivota). Kakva crna Kostunicina neutralnost...
Preporuke:
0
0
47 utorak, 02 mart 2010 18:02
Odbrana i poslednji dani
Malo morgen što bi rekao Sloba da članstvo u NATO paktu garantuje bezbednost i izuzeće od rata. Najbolji primer da nije tako jeste grčko-turski rat na Kipru.
Preporuke:
0
0
48 utorak, 02 mart 2010 19:56
Peter RV@Vladan Bojic
"Godine 1999, posle Kumanovskog sporazuma, svima nam je bilo savršeno jasno da je Milošević radi svojih sitno političkih interesa definitivno prodao Kosovo."

('svima nam je bilo savrseno jasno' zvuci kao pri-emptivni napad, ko ste 'svi vi', Bojicu?)
-Potpuno netacno. Da je Milosevic primio onih desetak milijona dolara sto mu je Helen Delich-Bentley (emisar Klintona) ponudila, Milosevic bi jos uvijek bio ziv i uzivao zivot sa Mirom ,pisuci neku dosadnu samo-pohvalnu knjigu. (Moze se ga optuzit kao glupoga trgovca za svoj licni interes, ali to je sve).-

".. Iz prostog razloga što nijedna vlast u Srbiji nije mogla biti više marionetska i izdajnička od Miloševićeve totalitarne"

('marionetska','izdajnicka' i 'totalitarna', teska verbalna artiljerija! Bojicu -iz komentara 'Pescanika'?)
- Cija je marioneta Milosevic bio? (dali vi uopste znate sto marioneta znaci?). Pa on je bio zadnji nezavisni sef srpske drzave koji nije primao naredbe od stranih ambasadora. Na kraju, koga je Milosevic 'izdao' odbijajuci Nato-ultimatum? Klintona,Toni Blera, Zorana Djindjica?
(Odbaciti predaju, Srbi nikad nijesu smatrali kao"izdaju")
Prave marionete i izdajnici se nalaze sad na vlasti. Vi pokusavate da ih opravdate, da im ublazite njihov moralni pad, poredjujuci ih -sa Milosevicem.
Kamuflaza vasih simpatija je, ne-efikasna
Preporuke:
0
0
49 utorak, 02 mart 2010 21:44
PETI ELEMENT
@Justina

Strpljivo ali temeljno. I trajno. To je jedini POKLIČ u koji se može verovati.
Zato se glas razuma slabo čuje.
Ustvari, on je samo tih...
A snažan.

PS. Moj komentar je više bio upućen g-dinu Vukadinoviću i njegovoj OPRAVDANOJ, iz zebnje motivisanoj tendenciji da pojedine teme drži konstantno aktivnim. Ovo je jedna koja zaslužuje takav status, ali je nužno očuvati njenu aktuelnost. a, to se može postupnošću i doslednošću. Trajanjem u vremenu.
Pozdrav.
Preporuke:
0
0
50 utorak, 02 mart 2010 22:01
Goran Jevtović
Peter RV

Bravo, bravo. Potpisujem sve što ste naveli. Odličan komentar, odnosno odgovor.

Mnogi, namerno ili nenamerno, "Kumanovski sporazum" nazivaju KAPITULACIJOM, neznajući da u Međunarodnom ratnom pravu postoji upravo takva oblast, sa tim nazivom. Gde je sve precizno regulisano i tačno su predviđene i usvojene procedure.

Zaboravljaju da je Sporazum iz Kumanova, ustvari Vojno-tehnički sporazum, da se do njega došlo u mukotrpnim pregovorima dve zaraćene, ali RAVNOPRAVNE strane, što je krunski dokaz da nismo kapitulirali!!!

Srdačan pozdrav i svako dobro.
Preporuke:
0
0
51 utorak, 02 mart 2010 23:47
Peter RV
Vukadinovic ne uzima ozbiljno neutralnost Srbije zato je i pise pod navodnicima. Njemu je hipokrizija nasih vladara , dosadila, i poziva ih da izadju posteno pred narodom.
Ovo nije dovoljno.
Svakome bi trebalo da bude jasno da Srbija ne moze opstat neutralna. Bila je neutralna pod Milosevicem sa poznatim posljedicama. Neko je vec rekao da Srbi zive u mjestu kroz kojega svaki siledzija hoce da prodje (i da ostavi pozadi kupleraj). Mi nijesmo Svajcarska, Svedska ili Finska koje se mogu zaobici. Istinita neutralnost bi zahtjevala od Srbije nemogucno ogromne vojne troskove (na pr. nuklearno naoruzanje). U geografskom polozaju Srbije, nece nikad postojat neka carobna deklaracija neutralnosti koja ce nas spasti od rata. Za razliku od Svajcarske, potencijalni agresori morali bi da se i plase od nas.
Jedino sto je za Srbe, ne samo moguce nego i neophodno,to je-savez sa Rusijom. Sve ostalo su samo slogani koji sluze kao propagandna anestezija ka eventualnom ulasku u Nato.
Ovakvo 'stiskanje zuba' bi se ubrzo pretvorilo u ono Djindjicevo 'gutanje zaba' sa razlikom da bi to postalo permanentno( postali bi neki "zabo-gutacki" narod, jer ima milijon zaba koje nam se pripremaju).
Clanak Vukadinovica bi bio brilijantan kad bi se dopunio sa zakljuckom Cernisevskoga :
"da se muski stisnu zube..i kaze da jedino Sloboda/Srbija/Rusija/BRIK nema alternativu".
Preporuke:
0
0
52 sreda, 03 mart 2010 00:06
Pamtilac
@PETI ELEMENT

Slažem se.
Javnost će habituirati na temu. Ofucaće je jalovost čestih rasprava. Treba je negovati u primerenim vremenskim ciklusima. Dobar je, na primer bio plamen inicijative 200 intelektualaca.
Preporuke:
0
0
53 sreda, 03 mart 2010 00:21
pacifist
"Na stranu što je, već i zbog njenog etničkog sastava i zbog tragičnih iskustava iz bliže i dalje prošlosti, jedna demilitarizovana i striktno neutralna BiH očigledno najbolje rešenje za sve. Ili makar za sve one kojima je istinski, a ne samo na rečima, stalo do mira i stabilnosti u regionu."
Da, gospodine Vukadinoviću,to je najbolje rešenje, ali ne samo za Bosnu, već i za Srbiju, ili pre svega za Srbiju.
Već nekoliko meseci u javnosti se vode neka vrsta rasprave o ulasku ili ne Srbije u NATO, i nažalost nisam primetio da bilo ko zastupa mišljenje da je najbolje rešenje za sve nas demilitarizacija. Na tu ideju sam samo naišao u jednom pokušaju Banjalučkih studenata. Neki su taj pokušaj komentarisali kao promovisanje Dodikovih ideja. Ako je tako onda sam uz Dodika.
S obzirom na srpsko iskustvo sa NATO-om, demilitarizacija ne znači oprost svega što nam je učinjeno, to čak daje mogućnost otvorene osude te agresije, bez straha da nas taj isti agresor optuži da ugrožavamo mir u regionu, ta osuda otpada u slučaju ulaska u NATO.
Da li bi u slučaju demilitarizacije Srbija bila više ugrožena nego da ima posebno moćnu vojsku, neka nam za to posluži iskustvo iz devedesetih, kada smo imali vrlo moćne oružane snage bar u regionu, pa ...!? Napade nas NATO.
Da li bi u tom slučaju, takva demilitarizovana Srbija bila ugrožena NATO okruženjem. Odgovor je, ništa više nego u slučaju nutralnosti. U stvari u slučaju neutralnosti ali sa vojskom, bilo kako jakom, Srbija je daleko više ugrožena nego da uopšte nema vojske, jer je uvek mogu optužiti da ugrožava mir. Ne treba nam očigledniji dokaz za to od agresije 1999. godine, ipak smo imali jaku vojsku ali protiv NATO ne ide. Uvek kada se za to pokaže potreba, SAD mogu da režiraju neki novi Račak i pokrenuti agresiju s obrazloženjem da Srpska vojska ugrožava mir i srabilnost. Ako Srbija nema vojsku onda ti argumenti otpadaju.
Preporuke:
0
0
54 sreda, 03 mart 2010 00:24
pacifist
Nastavak
U slučaju demilitarizacije, izgubili bi znatno manje nego što bi izgubili dobrovoljnim ulaskom u NATO. Znači dobrovoljnim ulaskom u NATO stavljamo svoju vojsku a i državu u službu interesa, koji mora se priznati nisu i naši interesi, ali radi neke fiktivne sigurnosti, (odnosno radi obezbeđenja da ne budemo napadnuti baš od strane tog NATO-a) moramo se pokoravati tim tuđim interesima pa makar i na našu štetu. Naravno ti interesi ne uvažavaju naše specifičnosti i potrebu Srbije da ima dobre odnose i sa potencijalnim protivnicima NATO-a. O bazama i stacioniranju nuklearnog naoružanja da ne govorim.
Us to, nova vojna koncepcija zasnovana na profesionalizaciji vojske, stavlja veliki znak pitanja šta to znači „Naša Vojska“. Jasno je jedino da je „naša“ jer se plaća iz budžeta Srbije, pa makar i na kredit, a sve ostalo nije jasno. Stiče se utisak da se i pravi tako da ta vojska ne bude radi odbrane Srbije već radi „poslova“ po belom svetu.
Da li se možemo odbraniti u slučaju napada od strane nekih od susednih država ili kvazi država a da nemamo vojsku? Pa tu već možemo da se pozovemo na srpski ratnički duh i tradiciju ratovanja na koji se pozivaju svi zagovarnici jake vojske i „vojnog liderstva“ Srbije. Srbiju nije oslobodila vojska već srpski narod. U svakom slučaju rat koji bi se vodio bio bi krvav i sa vojskom i bez nje, ako je Srbima stalo da se odbrane, ako nije onda ne pomaže ništa, pa ni NATO, ni Rusi, ni Kinezi a ni „Naša vojska“ ma koliko bila jaka.
A onima koji se nadaju da jakom vojskom Srbija može povratiti ono što je izgubljeno, bilo bi bolje da progledaju. U tom slučaju ne bi nam protivnici bili ni Šiptari ni Bošnjaci ili Hrvati, već NATO, SAD i EU. To što smo izgubili može se vratiti samo miroljubivom politikom i saradnjom sa okolnim narodima, i promovisanjem baš te demilitarizacije u celom regionu.
Razmislite i pridružite se.
Preporuke:
0
0
55 sreda, 03 mart 2010 01:28
Goran Jevtović
pacifist

Evo, ja sam razmislio i prihvatam da se demilitarizujemo!
Za početak, predlažem da "krenemo" na Skupštinu (sa sve Đukić-Dejanović), i "uklonimo" gardiste koji su baš danas postavljeni ispred tog zdanja koje bi, valjda, trebalo da bude oličenje slobode i demilitarizacije!
Preporuke:
0
0
56 sreda, 03 mart 2010 09:35
bojan
bez Gavrila nema promena...
Preporuke:
0
0
57 sreda, 03 mart 2010 10:25
Vladan Nenadić, prvi deo
@ pacifist

Gledali ste sigurno neki američki film ili policijsku seriju u kome je glavni negativac tip koji je oličenje zla – nasilan, neuračunljiv, često pod uticajem narkotika, otima, prebija, ubija... U Holivudu ih je snimljeno tušta i tma, a ima i poneki u našoj režiji (Rane, Do koske itd.).

Takvom „liku“ prilazi nasmešen čovek (policajac, prolaznik, bankarski službenik, domaćica sveštenik ... itd, odaberite sami), sa raširenim rukama u znak pomirljivosti, i pokušava smirenim tonom da razgovara s njim i ubedi ga da to što radi nije u redu. Nasilnik mu jednostavno puca u grudi.

Sa takvima imamo posla. NATO nije ništa drugo nego pomenuti nasilnik iz Bronksa i Kvinsa, ili sa beogradskih ulica. Takvi razumeju samo jezik sile i ništa drugo, i od njih se čovek može odbraniti samo ako raspolaže adekvatnom silom koja služi za odvraćanje ili ako ima saveznike ili zaštitnike koji ga podržavaju. U slučaju pojedinca, jasno je da su to (kako to Amerikanci vole da kažu) „snage za sprovođenje reda i zakona“, znači zakon i policija, a u slučaju Srbije - mislim da je odgovor jasan i da ga treba tražiti svuda samo ne zapadno od nas.

Vaš komentar, doduše napisan u pomirljivom i naizgled racionalnom tonu, je ustvari čist defetizam, oličen u tvrdnji „...protiv NATO ne ide“. Da li je baš tako? Istorija je puna suprotnih primera, gde mala, ali jedinstvena i odlučna grupa ljudi, (ili zajednica ili država itd.) je u stanju da se odupre nasilniku samo ako ono što smatra za najsvetije brani po svaku cenu. Bez obzira na posledice. Za pojedince je to verovatno dom, porodica, deca itd, a za državu ? Da li biste vi branili svoju porodicu po svaku cenu, bez obzira na posledice ? Verovatno bi. A države? Na primeru Vijetnama, Somalije, Libana, Avganistana, Irana itd. vidimo da to itekako može.
Preporuke:
0
0
58 sreda, 03 mart 2010 10:26
Vladan Nenadić, drugi deo
Amerikanci su savršeno svesni toga. Pa njihovi vesterni su puni takvih primera, gde grupa nasilnika maltretira stanovnike nekog mirnog gradića na Zapadu, sve dok im se ne suprostavi neki mirni tihi čovek, za koga se ne bi nikada reklo da je sposoban za tako nešto. Znaju to oni dobro, otuda njihove težnje da ratove dobijaju tehnologijom i bombardovanjem iz vazduha, otuda je broj crnih plastičnih kesa za poginule vojnike jedna od najčuvanijih tajni. Teza da, ako smo demilitarizovani, nasilnik nas neće dirati, je jednostavno naivna. Ništa NATO neće sprečiti da sa nama „demilitarizovanima“ radi šta mu je volja, pa čak i da nam „puca u grudi“. A tek, komšije, koje jedva čekaju da štrpnu još ponešto od nas. Šta o njihovim namerama mislite?

Šta je nama činiti? Pa, evo vam jedan primer sa Bliskog istoka. Pogledajte na karti Izrael okružen „morem“ arapskih država i zamislite (ili zamenite) da je Izrael Srbija, njegove komšije - naši susedi, a SAD - Rusija. Kako vam se to čini? Ne sviđa vam se, možda, da živite u nemirnom okruženju, stalno na oprezu, sa vojnom obavezom koja traje tri godine (i za muškarce i za žene) ? Pa, dragi moj gospodine, država, sloboda i nezavisnost se ne stiču „kuliranjem“ u beogradskim kafićima i na splavovima, po tržnim centrima, u grčkim letovalištima ili na Internetu. Za te neprolazne ljudske vrednosti je ponekad potrebno i „okrvaviti gaće“.

Za početak bilo bi dovoljno da domaće prevarante i šibicare, oličene u aktuelnoj vlasti, pošaljemo kako se to pesnički kaže na „đubrište istorije“.
Preporuke:
0
0
59 sreda, 03 mart 2010 11:14
PETI ELEMENT
@Pamtilac

Pomalo je nekorektno i na izvestan način simptomatično, da o ovoj, ali i o drugim aktuelnim temama ( Kosmet, EU, Srebrenica...)uporno ĆUTE robustne institucije društva, one koje bi trebale biti Prometeji civilizovanog zalaganja za ISTINU i vladavinu demokratije, poput AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI i UNIVERZITETA?!!
Ne može se očekivati da vatru održava NSPM i par stotina komentatora. Taj napor lako može biti proglašen bizarnim i jalovim a njegovi promoteri anahronim (kakvim su pokušali da predstave g-dina Koštunicu, na primer).
Preporuke:
0
0
60 sreda, 03 mart 2010 12:28
Danski Srbin
@ DIJASPORAC
U svom komentaru kazete: "Tadic ce uvesti Srbiju u Nato,ako dobije sledece izbore"
Potpuno ste u pravu ,tu nema dileme.Svim gradjanima Srbije je jasno da je Tadicu i njegovoj vladi Nato jedan od prioriteta.
Idemo sistemom logicne demokratije: Ako narod to zna i glasa Tadica, onda narod na taj nacin pokazuje da zeli clanstvo u Nato u aliansu.Prema tome , kolega dijasporac, vise nema problema.Narod ce na demokratski nacin dobiti ono, na sta je trebalo racunati ili ono sto je zeleo.
To sto Vi i ja mislimo, da to nije dobro za Srbiju, nase je prirodno pravo da mislimo sta hocemo.
A ako narod ne ocekuje da ce Tadic uvesti Srbiju u Nato, pa ga ponovo glasa ,onda sa kolektivnom svesti stanovnika Srbije nesto nije u redu.
Preporuke:
0
0
61 sreda, 03 mart 2010 16:08
Jedan pažljivi čitalac
@PETI ELEMENT
Izvanredna su Vaša zapažanja o ovoj temi, samom tekstu i komentarima!
Preporuke:
0
0
62 sreda, 03 mart 2010 17:49
Peter RV
Ne pridajem veliku vaznost kontaktu na visem nivou izmedju nasih i americkih vojnih vlasti, jer se to moze svrstat u plan 'diplomatije'. Kad se planiraju kontakti na svim nivoima,je sasvim druga stvar. Ovo treba da nas zabrinjuje.
Vukadinovic kaze
'Kako je saopšteno, načelnik generalštaba će sa svojim domaćinima, između ostalog, razgovarati o „produbljivanju saradnje“ sa Nacionalnom gardom Ohaja, zatim o „školovanju podoficira i oficira“ i „intenzivnijem pristupanju programima vojnog obrazovanja i obuke“.
Smrtna opasnost je na pomolu.
'Obuku' nasih vojnih pitomaca na americkim vojnim ucilistima bi znacio podrivanje morala naseg buduceg oficirskog kadra. Vrbovanje individua, koji bi se stavili u sluzbu CIA, bi bilo nemoguce kontrolisat ni sa kakvim garancijama. Zavrsili bi smo da imamo vojsku koja bi, pod naredbom CIA ili Mosada, intervenisala na nasu politicku scenu kadgod to interesi Anglo-Amerikanaca zahtijevaju.
Jeli ovo mozda moje pretjerivanje?
Pogledajmo malo primjer Juzne Amerike.
Za zadnjih 200 godina, svaka od tih prezaduzenih zemalja, je bila primorana da salje njihove vojne pitomce u "Skolu Amerike" (School of Americas) (Georgia), gdje su se skolovali svi juzno americki vojni diktatori prije nego sto su likvidirali Vasingtonu neposlusne civilne vlasti.(Honduras je primjer da Obama nije nimalo odustao od ove stare ukorijenje navike).
Nasa vojska, kao i svaka druga,ima korumpiranih elemenata koji samo cekaju da se stave u jednu lukrativnu sluzbu strancima. CIA ne bi imala mnogo muke da ih pronadje u Ohaju.
Ovakva vojska bi bila jedna ozbiljna pretnja i srpskoj demokratiji (nemojte da se smejete), koja, u slucaju da izadje iz kolosjeka ukazanom od americke ambasade ,bi bila 'ispravljena' sa jednom 'jakom rukom ('strong hand'-kako CIA voli da zove svoje diktatore).
Boris je upozoren.
Preporuke:
0
0
63 sreda, 03 mart 2010 18:59
Dijasporac@Danskom prijatelju
Ako većina naroda u Srbiji zna da će ih Tadić uvesti u NATO pakt i... problem je dragi prijatelju farisejstvo i mimikrija, ne samo Tadića,Dačića,Palme,izborna platforma je bila ako se sećate Evropa i Kosovo,stotine hiljada radnih mesta i druge šarene laže.Naravno da se demokratski legitimitet dobija na izborima ali i u svakoj odluci se traži legitimitet,ne prestaje institucija legitimiteta činom izbora za neku funkciju ,suprotno upravo radi Tadič i nabrojani.Tadić ne poštuju čak ni ustavnu straukturu države,apele i otvorena pisma naših intelektualaca u vezi statuta Vojvodine, Tadić je objasnio prvo sa "sedam minuta" a onda prepustio stvar Pajtić docent Bojanu,on je apsolutno izgubio legitimitet da vodi državu kao i famoznih 126! Upravo tu politiku treba demaskirati pred srpskim narodom,zašto ne reči javno,etablirana politika vladajuće strukture je antisrpska i antidržavna ,Tadić=Čeda,ne dozvoliti zavođenje naroda koji je izmanipulisan, neće Tadić ni prozboriti o NATO paktu ( to će biti posle izbora),samo sa znanjem ,istinom,dokazom, ekonomskim parametrima, možemo oterati "srpskog Juščenka",zato svaka čast intelektualcima kao što su prof. Vukadinović,pitam se zašto drugi čute,doduše u vezi Srebrnice Lep pozdrav i poštovanje!
Preporuke:
0
0
64 sreda, 03 mart 2010 19:57
Ljubiša Spasojević
Za Vladana Nenadića

Bravo! Baš tako!
Preporuke:
0
0
65 četvrtak, 04 mart 2010 00:35
PETI ELEMENT
@Jedan pažljivi čitalac

Artikulisanje bazičnih nacionalnih interesa na način koji će biti razumljiv precima i obezbediti njihovu trajnost u budućim pokoljenjima, pitanje je moralnog senzibiliteta. Zato se i zalažem za afirmisanje političke percepcije koja će uvoditi red (moral je stabilni i dosledni unutrašnji red )u fenomen srpskog nacionalnog pitanja. Na žalost, takav ugao gledanja je krajnje marginalizovan, prednost je data avangardnim i donekle radikalnim modelima koji govore emocionalno. A to je jezik trenutka. Nama je nasušno potreban glas razuma, jer jedino glas razuma traje u vremenu.
Hvala što uočavate ovakvu vrstu napora.Srdačan pozdrav.
Preporuke:
0
0
66 četvrtak, 04 mart 2010 01:42
vlah m.v.
@roadrunner
Potpisujem sve sto ste rekli. A sto se Srba tice, ova izreka Edward-a R. Murrow-a je trenutno aktuelna : "A Nation of sheep will beget the government of wolves". U prevodu: Nacija ovaca ce stvoriti vladu vukova.
Preporuke:
0
0
67 petak, 05 mart 2010 03:46
S 400
Moramo se potsetiti polu-tajnog uputsva koju je americka vlada uputila kontrolisanim vladama zemalja iz naseg regiona; "Nuzno je izbegavati opsti referendum za ulazak u Nato". Take se i Hrvatska, iako je znatna vecina stanovnistva bila protiv ulaska , jednog jutra osvanula kao nova clanica. Mesic i Senader su efektno obmanuli svoj narod jednostavno ignorisuci demokratski proces referenduma.
Mislim da bi za narod Srbije sada bilo jako dobro da insistira na tom referendum i da nekako prisili sadasnju vladu da ga raspise. Stranke kao DSS, Nova Srbija i SRS treba da pokrenu to pitanje. Tako bi smo najbolje izbegli ulazak u jednu raspadajucu (zapadna Evropa ih aktivno potiskuje te se oni nuzno sele na istok) i zlocinacku organizaciju kao sto je nato.
Dodao bih i da u nekoj Srbiji sa iole korektnom vladom, svim tim vodecim "kursadzijama" bi bilo sudjeno zbog veleizdaje.
Preporuke:
0
0
68 petak, 05 mart 2010 06:00
Cyxoj
Pro-evropski orjentisani gradjani Srbije nisu shvatili kako se ocitava njihov pro-zapadnjastvo u vladajucim politickim krugovima evro-atlantske alijanse. Ti "prosveceni" Srbi veruju da ce svojim cesto fanaticnim zalaganjem uspeti da ubede zapadne sile da su "zasluzili" da sednu za istu trpezu sa njima.
Medjutim, u real-politici se takav stav tiumaci kao slabicluk. Evo kakp prosecni politicar-mundijalista razmislja: jedna mala, po definiciji pro-ruska drzava je na kolenima. Nasa je obaveza pirilika obaveza da branimo svoje inerese time sto cemo je koliko je god moguce dalje oslabiti, ekonomski iskoristiti i raskomadati. Tako cemo postici vaznu pobedu u tihom ratu sa osnazenom Rusijom (verovatno i Kinom) i potciniti ih volji lidera novog svetskog poretka.

Da smo se do sada vojno-politicki priblizili tradicionalno saveznickoj Rusiji, nas bi polozaj i stanje u drzavi bilo znatno bolje. Onda bi nas evro-atlantske drzave,istovremeno kritikujuci, tretirali kao znacajan faktor u sadasnjem geostrateskom sukobu. Tada bi smo, istovremeno ne odvajajuci se od saveznicke Rusije, mogli da od zapada zadobijemo odredjene politicke ustupke. Ovako...
Preporuke:
0
0
69 petak, 05 mart 2010 12:31
koljibabic marko
svaka cast gospodine dimitrijevicu.ja mislim da smo mi srbi dosta igrali na pogresnu kartu tokom nase istorije.treba se okrenuti politicki i vojno ka zemljama koje ce obeleziti u svakom pogledu 21 vek a to su rusija i kina .amerika nikada nece prestati da unistava srbiju isrpski narod .pre svega treba na izborima obaciti strane placenike i nesposobne politicare poput sutanovca na djubriste istorije gde i pripadaju.
Preporuke:
0
0
70 petak, 05 mart 2010 20:08
Raja Sirotinja
Šta bi Nedić danas uradio?

To mi prvo padne na pamet pošto nekako mi ondašnja super sila i ovo današnja mnogo liče, ali sa druge strane danas nije ista situacija jer uskoro neće biti samo jedne super sile nego bar još dve.

Teško pitanje s kojim se bave korumpirani, nestručni, nečasni, licemerni i tvrdoglavi činovnici.
Preporuke:
0
0
71 subota, 06 mart 2010 01:23
pacifist
Za Vladana Nenadića
Gospodine Vladane, zbog posla ovih dana nisam moga da, kako Vi rekoste kuliram na internetu. Interesantno je kako Vi i ja polazeći od istih primera dolazimo do sasvim različitih zaključaka. Naime, oni primeri koje ste naveli koji se uspešno odupiru ili su se odupirali Americi i NATO-u, ( da Vas podsetim, Avganistan, Somalija, Vijetnam ...), kakviom su to vojskom raspolagale te države kad su ratovale ili ratuju protiv Amerike. Da li je su to vojske naoružane sa moćnim modernim skupocenim naoružanjem, sa profesionalnim vojnicima i višegodišnjim služenjem vojnog roka. Mislim da ćemo se složiti da nisu, da su daleko od tog. Zar to nije upravo ona vojska za koju sam ja rekao da bi jedino mogla da odbrani Srbiju, kao što se to i dešavalo u prošlosti baš srpskog naroda. Setimo se da je u aprilskom kratkotrajnom ratu 1941. god. vojska Kraljevine Jugoslavije, za koju je sasvim sigurno izdvajano mnogo naovaca iz budžeta, poražena za kratko vreme, i to u ne tako krvavom ratu, kakav se kasnije vodio. Vojska je poražena ali ne i srpski narod i njegova ljubav za slobodom, i to je ono što Vam govore i oni primeri koje ste naveli. Pa Vam opet kažem da u slučaju bio koje agresije na Srbiju, samo je narod može odbraniti, ako je Srbima stalo da se odbrane, ako nije onda ne pomaže ništa, pa ni NATO, ni Rusi, ni Kinezi a ni „Naša vojska“ ma koliko bila jaka. Moje lično iskustvo iz 1992. godine me dodatno uverava u nepouzdanost vojske, a posebno njenog profesionalnog dela. U periodu od 2,5 meseci koliko sam sa ostavim rezervistima iz Novog Sada proveo u rovovima u okolini Osijeka, nisam video ni jednog starešinu iz redovnog vojnog sastava. Ne kažem da sam morao da ih vidim, ali rezultat Vam je poznat.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner